Gallery 1.5.2-RC2 - en to fr translation catalogue (894 entries)

en:  - Bottom rated images
fr: - Images avec le moins de votes

en:  - Images with the least views
fr: - Images les moins visualisées

en:  - Images with the least votes
fr: - Images avec le moins de votes

en:  - Images with the most views
fr: - Images les plus visualisées

en:  - Images with the most votes
fr: - Images avec le plus de votes

en:  - Latest Capture Date
fr: - Date de prise de vue la plus récente

en:  - Latest Comments
fr: - Commentaires les plus récents

en:  - Latest added images
fr: - Dernières images ajoutées

en:  - Oldest Capture Date
fr: - Date de prise de vue

en:  - Oldest Comments
fr: - Commentaires les plus anciens

en:  - Oldest images first
fr: - Les images les plus vieilles en premier

en:  - Random Images
fr: - Images au hasard

en:  - Top rated images
fr: - Images avec le plus de votes

en:  or
fr:  ou

en: #%d
fr: n°%d

en: %d Random Images from album :: %s
fr: %d images au hasard depuis l'album :: %s

en: %d images in album: %s
fr: %d images dans l'album: %s

en: %d images this Gallery
fr: %d images dans cette galerie

en: %d images with comments in album: %s
fr: %d images avec des commentaires dans l'album: %s

en: %d images with comments in this Gallery
fr: %d images avec un commentaire dans cette galerie

en: %d meta file(s) found.  These files contain information about the images, such as titles and descriptions.
fr: %d fichiers de données trouvés. Ces fichiers contiennent des informations sur les images, comme des titres et des descriptions.

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: %d total
fr: total: %d

en: %dkB
fr: %dko

en: %s (%s), %s on %s
fr: %s (%s), %s sur %s

en: %s Random Images from %s
fr: %s images au hasard depuis %s

en: %s added, %s skipped
fr: %s ajoutés, %s ignorés

en: %s and %s in this album
fr: %s et %s dans cet album

en: %s and %s in this album on %s
fr: %s et %s dans cet album sur %s

en: %s and try again.
fr: %s et essayez de nouveau.

en: %s are hidden
fr: %s sont cachés

en: %s exists, but is not a directory!
fr: %s existe, mais n'est pas un répertoire!

en: %s has detected that %d of your albums are out of date.
fr: %s a remarqué que %d de vos albums ne sont pas à jour.

en: %s has detected the following %d invalid album(s) in your albums directory<br>(%s):
fr: %s a détecté le(s) %d album(s) invalide(s) suivant(s) dans votre répertoire d'albums<br>(%s)&nbsp;:

en: %s has registered.  Email has been sent to %s.
fr: %s s'est enregistré. Un courriel a été envoyé à %s.

en: %s in this album
fr: %s dans cet album

en: %s in this album on %s
fr: %s dans cet album sur %s

en: %s is hidden
fr: %s est caché

en: %s is reserved and cannot be used.
fr: %s est un mot réservé et ne peut être utilisé.

en: %s sent you an E-C@rd
fr: %s vous a envoyé une e-carte

en: %s sent you an E-C@rd.
fr: %s vous a envoyé une e-carte

en: %s so that the URL is not so generic!
fr: %s pour que son URL ne soit pas si générique !

en: %s, %s on %s
fr: %s, %s sur %s

en: (Use only the original picture)
fr: (Utiliser seulement l'image originale)

en: (click to enlarge)
fr: (Cliquez pour agrandir)

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
fr: (Si les données sont récentes, cela n'aura pas de conséquence visible)

en: (manual value)
fr: (valeur manuelle)

en: (this may take a while)
fr: (cela peut prendre un peu de temps)

en: * No Watermark *
fr: * Pas de filigrane *

en: - Creating New Album Highlight
fr: - Créer une nouvelle image-titre pour l'album

en: - Recipient's Email
fr: - L'adresse électronique du destinataire

en: - Recipient's Name
fr: - Le nom du destinataire

en: - Your Email
fr: - Votre adresse électronique

en: - Your Message
fr: - Votre message

en: - Your Name
fr: - Votre nom

en: 0 pages
fr: 0 page

en: 0 times
fr: 0 fois

en: 1 item | %d items
fr[0]: 1 élément
fr[1]: %d éléments

en: 1 photo in this album
fr: 1 photo dans cet album

en: 1 second
fr: 1 seconde

en: 1 sub-album | %d sub-albums
fr[0]: 1 sous-album
fr[1]: %d sous-albums

en: 1 time | %d times
fr[0]: 1 fois
fr[1]: %d fois

en: 1 top-level album | %d top-level albums
fr[0]: 1 album principal
fr[1]: %d albums principaux

en: 1 user | %d users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: %d utilisateurs

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: 2 seconds
fr: 2 secondes

en: 3 seconds
fr: 3 secondes

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 45 seconds
fr: 45 secondes

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
fr: <i>Note:</i> cette fonctionnalité est encore expérimentale!

en: <i>username emailaddress fullname</i>
fr: <i>nom_d'utilisateur courriel nom_complet</i>

en: <i>username emailaddress</i>
fr: <i>nom_d'utilisateur courriel</i>

en: <i>username fullname</i>
fr: <i>nom_d'utilisateur nom_complet</i>

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
fr: Une application Java qui tourne sous Mac, Windows et Unix

en: A change has been made to Album: %s by %s (IP %s).  The change is: %s
fr: Une modification a été apportée à l'album %s, par %s (IP %s). La modification est&nbsp;: %s

en: A photo with a large white frame, extra wide at the bottom edge
fr: Une photo avec un grand cadre, agrandi au bas de l'image

en: A stack of photos with a large white frame, extra wide at the bottom edge
fr: Plusieurs photos avec un grand cadre, agrandi au bas de l'image

en: A textured wooden frame
fr: Un cadre avec texture bois.

en: A user with the username of %s already exists
fr: Un utilisateur du nom de %s existe déjà

en: Above the comments
fr: Au-dessus des commentaires

en: Above the stats
fr: Au-dessus des statistiques

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: Add Photos
fr: Ajouter des photos

en: Add blacklist entries
fr: Entrer de nouvelles données dans la liste noire

en: Added to blacklist:
fr: Ajouté à la liste noire:

en: Adding %s
fr: Ajout de %s

en: Adding %s (%s)
fr: Ajout de %s (%s)

en: Adding %s (%s) with email: %s
fr: Ajout de %s (%s) avec le courriel: %s

en: Admin options
fr: Options d'administration

en: Album Caption
fr: Description de l'album

en: Album Permissions
fr: Permissions de l'album

en: Album Properties
fr: Propriétés de l'album

en: Album contains no comments
fr: Albums qui ne contiennent pas de commentaires

en: Album directory
fr: Répertoire de l'album

en: Album name : %s ; index: %s
fr: Nom de l'album: %s ; Index: %s

en: Album up to date.
fr: Album à jour.

en: Album: %s ; Index: %d ; Votes: %d ; Views: %d; Date: %s; Capture: %s; Comment Date: %s; Rating: %s; Rating count: %d; Random: %d
fr: Album&nbsp;: %s ; Index: %d ; Votes: %d ; Vu: %d fois; Date: %s; Capture: %s; Date de commentaire: %s; Vote: %s; Nombre de votes: %d; Au hasard: %d

en: Albums containing %s
fr: Albums qui contiennent %s

en: All albums are up to date.
fr: Tous les albums sont à jour.

en: All photos
fr: Toutes les photos

en: Alt Text / onMouseOver
fr: Texte alternatif / onMouseOver

en: An email has been sent to %s.
fr: Un courriel a été envoyé à %s.

en: An email has been sent to the address stored for %s.  Follow the instructions to change your password.  If you do not receive this email, please contact the Gallery administrators.
fr: Un courriel a été envoyé à l'adresse enregistrée pour %s. Veuillez suivre les instructions pour changer votre mot de passe. Si vous ne recevez pas ce courriel, merci de contacter les administrateurs de la galerie.

en: Anonymous User
fr: Utilisateur anonyme

en: Applet
fr: Applette

en: Applet (big)
fr: Applette (grande)

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply to nested albums ?
fr: Appliquer aux sous-albums?

en: Apply values to nested albums (except album title and summary).
fr: Appliquer ces paramètres pour tous les sous-albums (à l'exception du titre et du résumé).

en: Apply values to nested albums.
fr: Appliquer les valeurs aux sous-albums.

en: Apply watermark to
fr: Apliquer les filigranes à

en: Ascending
fr: Ordre croissant

en: Attempted security breach.
fr: Tentative d'attaque

en: Attention Gallery Administrator!
fr: Attention, administrateur de Gallery!

en: Back to Gallery
fr: Retourner à la galerie

en: Back to stats-wizard
fr: Retourner à l'assistant de configuration des statistiques.

en: Back to usermanagement
fr: Retour à la gestion des utilisateurs

en: Below the comments
fr: Sous les commentaires

en: Blend
fr: Mélange

en: Blinds
fr: Stores

en: Bottom
fr: En&nbsp;bas

en: Bulk Create
fr: Création multiple

en: By Caption
fr: Par Description

en: By Filename
fr: Par Nom de Fichier

en: By Number of Clicks
fr: Par Nombre de Clics

en: By Number of Comments
fr: Par nombre de Commentaires

en: By Picture-Taken Date
fr: Par date de prise de la photo

en: By Upload Date
fr: Par date d'Envoi

en: Cache filename = %s ; enabled = %s ; expires = %s
fr: fichier du cache: %s ; configuré&nbsp;: %s ; date d'expiration&nbsp;: %s

en: Cache to be rebuilt
fr: Cache à reconstruire

en: Cache update required.
fr: Le cache a besoin d'être reconstruit

en: Cache will not rebuild.
fr: Le cache ne sera pas reconstruit

en: Can't copy album #%d
fr: Impossible de copier l'album n°%d

en: Can't read %s.
fr: Impossible de lire %s.

en: Can't write to %s.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier %s.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot open logfile: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de log: %s

en: Cannot resize/compress this filetype
fr: Impossible de redimensionner/compresser ce type de fichier

en: Caption
fr: Description

en: Caption:
fr: Description:

en: Captionator
fr: Descriptionator

en: Captioned album does not match current album - aborting changes!
fr: L'album décrit ne correspond pas à l'album courant -- modifications annulées&nbsp;!

en: Capture Date
fr: Date de prise de vue

en: Capture Date:
fr: Date de prise de vue:

en: Center
fr: Au&nbsp;centre

en: Change Owner
fr: Changer le Propriétaire

en: Change Size
fr: Changer la taille

en: Change User Preferences
fr: Changer vos préférences d'utilisateur

en: Changing permissions for %s
fr: Changement des permissions pour %s

en: Checkerboard
fr: Damier

en: Checking album: %s
fr: Vérification de l'album %s

en: Checking user %d of %d . . . .
fr: Vérification de l'utilisateur %d sur %d...

en: Choose a Stamp
fr: Choisissez un timbre

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
fr: Choisissez la partie de l'image qui en deviendra la miniature :

en: Click &quot;ok&quot; again.
fr: Cliquez &quot;ok&quot; à nouveau.

en: Click &quot;ok&quot;.
fr: Cliquez &quot;ok&quot;.

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
fr: Cliquez sur le bouton <b>Parcourir</b> pour trouver les photos à envoyer.

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
fr: Cliquer sur ce lien et suivez les instructions pour vous connectez à Gallery, sélectionner un album et publier cette image.

en: Click to reset your password: %s
fr: Cliquez pour réinitialiser votre mot de passe: %s

en: Clockwise
fr: Dans le sens des aiguilles d'une montre

en: Close
fr: Fermer

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Comment
fr: Commentaire

en: Commenter
fr: Nom

en: Comments are added
fr: Des commentaires sont ajoutés

en: Comments available for this item.
fr: Commentaires disponibles pour cet élément.

en: Comments for this Album
fr: Commentaires pour cet album

en: Compatible but limited
fr: Compatible mais limité

en: Configure Custom Fields
fr: Configurer les champs personnalisés

en: Contains: %s
fr: Contient: %s

en: Controls the maximum number of photos listed, -1 for all
fr: contrôle le nombre maximum de photos affichées, -1 pour les afficher toutes.

en: Controls the number of columns to display in grid mode
fr: contrôle le nombre de colonnes affichées sur une page

en: Controls the number of photos displayed on one page
fr: contrôle le nombre de photos affichées sur une page.

en: Controls the number of rows to display in grid mode
fr: contrôle le nombre de lines affichées sur une page

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Photo
fr: Copier la photo

en: Copy a range of photos to a new album:
fr: Copier une série de photos dans un nouvel album:

en: Copy to Album!
fr: Copier vers l'album!

en: Copying photo #%d
fr: Copie de la photo n°%d

en: Could not acquire lock (%s)!
fr: Impossible d'acquérir un lock (%s)!

en: Could not open directory %s
fr: Le répertoire %s n'a pas pu être ouvert

en: Could not open lock file (%s) for writing!
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de lock (%s)&!

en: Could not open url: %s
fr: L'URL n'a pu être ouverte: %s

en: Counter-Clockwise
fr: Dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Create
fr: Créer

en: Create Multiple Users
fr: Créer plusieurs utilisateurs

en: Create New Album
fr: Créer un nouvel album

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Create Users
fr: Créer des utilisateurs

en: Create a new user here.
fr: Créer un nouvel utilisateur ici.

en: Create an albums folder for your pictures and movies.
fr: Créez un répertoire pour vos albums, photos et films.

en: Create an empty file .htaccess and an empty file config.php
fr: Créez un fichier vide nommé '.htaccess', et un autre nommé 'config.php'

en: Create another user
fr: Créer un autre utilisateur

en: Create multiple new users from a file.
fr: Créer plusieurs utilisateurs à partir d'un fichier.

en: Create new user
fr: Créer un nouvel utilisateur

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Creating Thumbnail
fr: Création de la miniature

en: Current Location is %s
fr: L'emplacement actuel est %s

en: Current blacklist
fr: Liste noire actuelle:

en: Custom Thumbnail
fr: Modifier la miniature

en: Data load time %d seconds
fr: Chargement effectué en %d secondes

en: Day
fr: Jour

en: Debug messages:
fr: Messages de débogage:

en: Debugging: Click here to return to the album
fr: Debogage: cliquez ici pour retourner à l'album

en: Delay
fr: Délai

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Album
fr: Supprimer l'album

en: Delete Checked Comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: Delete Comments
fr: supprimer les commentaires

en: Delete Orphaned Files!
fr: Effacer les fichiers orphelins!

en: Delete Photo
fr: Supprimer la photo

en: Delete User
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Delete from blacklist
fr: Effacer de la liste noire

en: Delete marked comments
fr: supprimer les commentaires selectionnés.

en: Deleted %d entry from blacklist. | Deleted %d entries from blacklist
fr[0]: Effacé %d entrée de la liste noire.
fr[1]: Effacé %d entrées de la liste noire.

en: Deleted %d spam comment. | Deleted %d spam comments.
fr[0]: Effacé %d commentaire spam
fr[1]: Effacé %d commentaires spam

en: Deleted %d spam comments
fr: Effacé %d commentaires spam

en: Deleting comment %d from item with index: %d
fr: Supprimer le commentaire %d de l'élement avec l'index %d

en: Descending
fr: Ordre décroissant

en: Diagonal
fr: Diagonales

en: Dismiss
fr: Fermer

en: Displayed Value
fr: Valeur affichée

en: Do you also want to rebuild the thumbnails in subalbums?
fr: Voulez-vous aussi recréer les miniatures dans les sous-dossiers?

en: Do you really want to delete this album?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet album?

en: Do you really want to delete this photo?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette photo ?

en: Do you really want to delete user: | Do you really want to delete these users:
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer l'utilisateur:
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer ces utilisateurs:

en: Do you really want to remove all votes in %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les votes dans %s?

en: Doing the naming
fr: Renommage...

en: Donate to Gallery now!!
fr: Faire une donation à Gallery maintenant!!

en: Done
fr: Terminer

en: Doors
fr: Portes

en: Download the %sXP Configuration File%s
fr: Télécharger le %sFichier de Configuration pour XP%s

en: E-Mail
fr: Courriel

en: Each line must be in one of this formats:
fr: Chaque ligne doit avoir l'un de ces formats:

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit Caption
fr: Modifier les descriptions

en: Edit Description
fr: Modifier la description

en: Edit Text
fr: Modifier le texte

en: Edit Thumbnail
fr: Modifier la miniature

en: Edit Title
fr: Modifier le titre

en: Edit Watermark
fr: Modifier le filigrane numérique

en: Edit the %s and click %s when you're done
fr: Modifiez le %s et cliquez sur %s une fois terminé

en: Email Address
fr: Adresse email

en: Email could not be sent.  Please contact %s administrators for a new password
fr: Le courriel n'a pu être envoyé. Merci de contacter les administrateurs de %s pour un nouveau mot de passe

en: Email could not be sent.  Please contact gallery administrator to register on this site
fr: Le courriel n'a pas pu être envoyé. Merci de contacter les administrateurs de la galerie pour vous enregistrer sur ce site

en: Email me when comments are added
fr: Recevoir un courriel quand un commentaire est ajouté

en: Email me when one of the following actions are done to this album:
fr: Recevoir un courriel quand une des actions suivantes est effectuée sur cet album&nbsp;:

en: Email problem: skipping %s (UID %s) because email address %s is not valid.
fr: Problème de courriel&nbsp;: %s (UID %s) ignoré car l'adresse électronique %s est invalide.

en: Email sent to %s.
fr: Courriel envoyé à %s.

en: Enter New Album Title
fr: Titre de l'album

en: Enter new blacklist entries
fr: Entrez de nouvelles données dans la liste noire

en: Enter the Gallery
fr: Entrer dans la galerie

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
fr: Entrez votre commentaire pour cette image dans la zone de texte ci-dessous.

en: Entering album %s, processing %d photos
fr: Album %s, je travaille sur la photo %d

en: Entry
fr: Entrée

en: Error getting EXIF data. Expected Status 0, got %s.
fr: Erreur de récupération des données EXIF. L'état retourné est %s, au lieu de 0.

en: Error processing e-card. Please try later.
fr: Erreur de traitement de l'e-carte. Veuillez réessayer plus tard.

en: Error saving blacklist!
fr: Erreur de sauvegarde de la liste noire!

en: Error: to send an eCard you need to fill out all fields.
fr: Erreur&nbsp;: vous devez renseigner tous les champs pour pouvoir envoyer une e-carte.

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone. | Even if you recreate one of those users, the permissions are gone.
fr[0]: Même si vous recréez cet utilisateur, les permissions seront perdues.
fr[1]: Même si vous recréez ces utilisateurs, les permissions seront perdues.

en: Everybody
fr: Quiconque

en: Executing: %s
fr: Exécute: %s

en: Exit
fr: Quitter

en: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
fr: Envoyer les images par FTP dans un répertoire sur votre serveur, puis indiquez le chemin ici !

en: Fetching Urls...
fr: Récupération des URLs...

en: Field
fr: Champ

en: Field %s:
fr: Champ %s:

en: File upload in progress!
fr: Envoi en cours!

en: Files
fr: Fichiers

en: Filter by Capture Date
fr: Filtrer par date de prise de vue

en: Filter by day
fr: Filtrer par jour

en: Filter by month
fr: Filtrer par mois

en: Filter by year
fr: Filtrer par année

en: Find Orphans
fr: chercher les orphelins

en: Find and remove comment spam
fr: Chercher et effacer les commentaires spam

en: Find and remove comments that contains spam.
fr: Trouver et enlever les commentaires qui contiennent du spam

en: Find blacklisted comments
fr: Chercher les commentaires en liste noire

en: Find, remove or re-attach orphaned elements.
fr: Chercher, effacer ou réattacher des éléments orphelins.

en: Finished in %d seconds
fr: terminé en %d secondes

en: First
fr: Première

en: First Page
fr: Première page

en: First Photo
fr: Première photo

en: Flip
fr: Renverser

en: Following duplicates were not added:
fr: Les doublons suivants n'ont pas été ajoutés:

en: Forgotten your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Form
fr: Formulaire

en: Found %d images
fr: %d images trouvées

en: From Album
fr: De l'album

en: From album: %s
fr: De l'Album: %s

en: From:
fr: De:

en: From: %s
fr: De: %s

en: Full
fr: Dimension maximale

en: Full Name
fr: Nom

en: Fullscreen applet
fr: Applette plein écran

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Configuration Error
fr: Erreur dans la configuration de la galerie

en: Gallery Registration
fr: Enregistrement sur Gallery

en: Gallery Root
fr: Racine de la galerie

en: Gallery Self Registration
fr: Enregistrement dans Gallery

en: Gallery has not been configured!
fr: La galerie n'a pas été configurée!

en: Gallery language
fr: Langue de Gallery

en: Gallery must be configured before you can use it.
fr: Votre galerie doit être configurée avant que vous puissiez l'utiliser.

en: Gallery needs Reconfiguration
fr: La galerie a besion d'être reconfigurée

en: Generating thumbnail.
fr: Création des miniatures.

en: Get rid of resized
fr: Supprimer les images redimensionnées

en: Getting Comments
fr: Commentaires correspondant

en: Getting Dimension of file: %s
fr: récupération des dimensions du fichier %s

en: Getting Item Capture Date
fr: Date de prise de vue

en: Getting Item Clicks
fr: Nombre de clicks

en: Getting Number of Comments
fr: Nombre de commentaires

en: Getting SVotes
fr: SVotes

en: Given albumname: '%s' is invalid !
fr: %s&nbsp;: nom d'album invalide!

en: Gold Frame
fr: Cadres dorés

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Here you can rearrange your pictures easily. Just click on the item you want to reorder. Then click on the item at which position you want it to be.
fr: Vous pouvez arranger l'ordre de vos photos facilement. Cliquez sur la photo que vous souhaitez déplacer, puis cliquez sur l'emplacement désiré.

en: Hey!
fr: Hé !

en: Hey! Add some photos.
fr: Hé ! Ajoutez quelques photos !

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide
fr: Cacher

en: Highlight for Album:
fr: Photo-titre pour cet album:

en: Hours
fr: Heures

en: How do you want to manipulate this photo?
fr: Quelles manipulations voulez-vous appliquer à cette photo?

en: Identify invalid albums, missing files, and other errors that may prevent you from migrating to Gallery 2
fr: Identifiez les albums invalides, les fichiers manquants, ou autres erreurs qui pourraient vous empêcher de migrer vers Gallery 2

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
fr: S'il vous demande de confirmer le changement de type de fichier, répondez &quot;Oui&quot;.

en: If no caption is set, what would you like the captions to default to?
fr: S'il n'y a pas de titre que voulez vous mettre comme titre par défaut?

en: If you delete this user, any such permissions go away. | if you delete these users, any permissions will go away
fr[0]: Si vous supprimez cet utilisateur, toutes les permissions seront perdues.
fr[1]: Si vous supprimez ces utilisateurs, toutes les permissions seront perdues.

en: If you don't have the Java Plugin 1.4 or later, or you don't want to wait for the applet to download, you can use one of the non-fullscreen versions.
fr: Si vous n'avez pas le plugin Java 1.4 ou supérieur, ou si vous ne voulez pas attendre que l'applette se charge, vous pouvez utiliser une des versions qui ne sont pas en plein écran.

en: If you don't have the Java Plugin 1.4 or later, you can use one of the other methods.
fr: Si vous n'avez pas le plugin Java 1.4 ou supérieur, vous pouvez utiliser l'une des autres méthodes.

en: If you experience problems, you can find help on the %sGallery Help Page%s.
fr: Si vous avez des problèmes, vous pouvez trouver de l'aide dans %sla page d'aide de Gallery%s.

en: If you get an error, and only some users are upgraded, try refreshing the page to upgrade remaining users.
fr: Si une erreur se produit, et que tous les utilisateurs ne sont pas mis à jour, essayez de rafraîchir la page pour mettre à jour les utilisateurs restant.

en: If you no longer wish to receive emails about this image, follow the links above and ensure that 'Email me when other changes are made' is unchecked (You'll need to login first).
fr: Si vous ne souhaitez plus recevoir de couriel a propos de cette photo, cliquez sur le lien au-dessus et assurez-vous que l'option "Recevoir un courriel quand d'autres modifications sont faites" n'est pas selectionnée (vous devrez vous connecter d'abord).

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
fr: Pour changer votre mot de passe, vous devez inscrire l'ancien, et ensuite inscrire deux fois le nouveau.

en: Image Preprocessing
fr: Pre-processging de l'image

en: In the caption line
fr: Dans la ligne de titre

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Invalid Album
fr: Album invalide

en: Invalid Albums are directories which have been created in the albums directory that don't actually contain album data.  The presence of these directories can cause problems for Gallery as well as when trying to migrate to Gallery 2.0
fr: Les albums invalides sont des répertoires créés dans le répertoire d'albums, mais ne contenant pas de données d'album. Ces répertoires peuvent causer des problèmes à Gallery, par exemple lors de la migration vers Gallery 2

en: Invalid Albums:
fr: Albums invalides:

en: Invalid album selected: %s
fr: Album invalide sélectionné: %s

en: Invalid image
fr: Image invalide

en: Invalid user
fr: Cet utilisateur n'existe pas

en: Invalid username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect.

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
fr: Il vous demandera si vous voulez importer ces valeurs dans votre base de registres.

en: It will tell you that the files were imported successfully.
fr: Il vous dira que les fichiers ont été importés avec succès.

en: It's relatively easy to configure.
fr: C'est relativement facile à configurer.

en: Item Capture Date : %s
fr: Date de prise de vue: %s

en: Jump to page %d
fr: Sauter vers la page %d

en: KEYWORDS
fr: MOTS CLÉS

en: Keep in mind that watermarking on animated gifs is currently not supported and will 'deface & unanimate' your pictures.
fr: Rapellez-vous que faire un filigrane sur un fichier GIF animé n'est pas supporté, cela modifiera l'apparence du fichier et stoppera l'animation.

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Last
fr: Dernière

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Last Photo
fr: Dernière photo

en: Last changed on %s.
fr: Dernier changement le %s.

en: Launch the %sConfiguration Wizard%s.
fr: %sAssistant de configuration%s

en: Layout
fr: Disposition

en: Left
fr: À&nbsp;gauche

en: Location
fr: Emplacement

en: Log in
fr: Connexion

en: Logged In - Disabling Cache
fr: Utilisateur connecté - Le cache n'est pas utilisé

en: Logged in
fr: Connecté

en: Logged in as:
fr: Connecté en tant que :

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
fr: Se connecter vous donne plus de droits pour voir, créer, modifier et supprimer des albums.

en: Login
fr: Nom d'utilisateur

en: Login to %s
fr: Connexion à %s

en: Loop:
fr: En Boucle:

en: Lower&nbsp;Left
fr: En&nbsp;bas&nbsp;à&nbsp;gauche

en: Lower&nbsp;Right
fr: En&nbsp;bas&nbsp;à&nbsp;droite

en: Make New Password
fr: Créer un Nouveau Mot De Passe

en: Make sure that both files and the folder are read and writeable for your webserver !
fr: Assurez-vous que le répertoire et les fichiers sont visible en lecture et écriture par votre serveur web&nbsp;!

en: Manage Users
fr: Gestion des utilisateurs

en: Manage your users.
fr: Gestion des utilisateurs.

en: Manipulate again?
fr: Manipuler à nouveau?

en: Matching Comments
fr: Commentaires correspondant

en: Maximum side length in pixels
fr: Taille maximale d'un côté, en pixels

en: Meaning of the borderstyle
fr: Signification des bordures

en: Member file
fr: Fichier de membres

en: Missing File
fr: Fichier manquant

en: Missing Files:
fr: Fichiers manquants

en: Modern browsers
fr: Navigateurs modernes

en: Modify
fr: Changer

en: Modify User
fr: Modifier l'utilisateur

en: Month
fr: Mois

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Album
fr: Déplacer l'album

en: Move Photo
fr: Déplacer la photo

en: Move a range of photos to a new album:
fr: Déplacer une série de photos dans un nouvel album :

en: Move it!
fr: Déplacer!

en: Move to Album!
fr: Déplacer vers l'album!

en: Movie
fr: Film

en: Movie Caption
fr: Description du film

en: Moving photo #
fr: Déplacement de la  photo n°

en: Multiple Caption Editor.
fr: Éditeur multiple de descriptions.

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
fr: NOUVEL ALBUM DE PREMIER NIVEAU

en: NO PHOTOS!
fr: AUCUNE PHOTO !

en: Name
fr: Nom complet

en: Name and comment are both required to save a new comment!
fr: Nom et commentaire sont requis pour enregistrer un nouveau commentaire !

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
fr: Besoin d'aide ? Regardez dans la  %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
fr: Intégrer dans un autre album:

en: Nested albums in this range will be ignored.
fr: Les sous-albums de cette série seront ignorés.

en: New Album
fr: Nouvel album

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New Password (again)
fr: Nouveau mot de passe (retapez)

en: New password request
fr: Demande de nouveau mot de passe

en: New password request %s
fr: Nouvelle demande de mot de passe %s

en: New user '%s' has been registered by %s.  Gallery has sent a notification email to %s.
fr: %s s'est enregistré par %s. Un courriel a été envoyé à %s.

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Next Photo
fr: Photo suivante

en: No
fr: Non

en: No Album Matches
fr: Aucun album ne correspond à vos critères de recherche

en: No Invalid Albums Found
fr: Pas d'album invalide

en: No Missing Files
fr: Aucun fichier manquant

en: No Orphans Found
fr: Aucun fichier orphelin n'a été trouvé

en: No Parent Album Specified!
fr: Aucun album parent sélectionné!

en: No Photo Matches
fr: Aucune photo ne correspond  à vos critères de recherche

en: No action taken!
fr: Aucune action choisie!

en: No album specified!
fr: Aucun album spécifié!

en: No albums
fr: Aucun album

en: No comment deleted.
fr: Aucun commentaire effacé.

en: No description
fr: Sans description

en: No file selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: No file specified
fr: Aucun fichier spécifié

en: No files matching %s found in %s
fr: Pas de fichiers correspondant à %s trouvés dans %s

en: No fullname given
fr: Le nom complet n'a pas été renseigné

en: No highlight
fr: Pas d'image-titre

en: No highlight!
fr: Pas d'image-titre!

en: No images uploaded!
fr: Aucune image n'a été envoyée!

en: No items to watermark.
fr: Pas de photos disponible pour le filigrane

en: No preview
fr: Aucun aperçu

en: No spam comments.
fr: Aucun commentaire spam.

en: No thumbnail
fr: Aucune miniature

en: No top-level albums
fr: Pas d'albums principaux

en: No votes so far.
fr: Aucun vote pour l'instant.

en: Nobody
fr: Personne

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
fr: Vos photos ne seront en aucun cas altérées ou modifiées pendant ce processus.

en: Not Logged In!
fr: Pas connecté!

en: Not a valid username
fr: Nom d'utilisateur invalide

en: Not using cache
fr: Le cache n'est pas utilisé

en: Note: items that have votes will lose these votes if moved to an album without compatible polling.  Compatible albums are marked with an &quot;%s&quot;.
fr: Note : les éléments qui ont des votes les perdront s'ils sont déplacés dans un album sans sondage compatible. Les albums compatibles sont marqués avec un &quot;%s&quot;.

en: Note: items that have votes will lose these votes when moved to another album
fr: Note: les éléments qui ont des votes les perdront une fois déplacés dans un autre album

en: Number Albums = %s
fr: Nombre d'albums = %s

en: Number of lines of results graph to display on the album page
fr: Nombre de lignes du graphique de résultats à afficher dans la page de l'album

en: Number of user defined custom fields
fr: Nombre de champs personnalisés

en: Number of voting options
fr: Nombre d'options de vote

en: Old Password
fr: Ancien mot de passe

en: Only full photos
fr: Seulement les photos d'origine

en: Only sized photos
fr: Seulement les photos redimensionnées

en: Only username is required. Everything after the email address is the full name, so there can be spaces in it.
fr: Seul le nom d'utilisateur est obligatoire. tout ce qui se trouve après l'adresse de courriel est le nom complet, qui peut comprter des espaces.

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing supported images.
fr: Ouvrez votre Explorateur Windows et parcourez un dossier contenant des images supportées.

en: Operation was done successfully. Emailing is on, but no email was sent as no valid email address was found
fr: Opération complétée avec succès. Le courriel est configuré, mais un courriel n'a pas été envoyé car je n'ai pas trouvé d'adresse valide

en: Orientation of vote choices
fr: Orientation des choix de vote

en: Original Style
fr: Style Original

en: Orphaned Album
fr: Album orphelin

en: Orphaned Albums will be re-attached to their parent albums, if at all possible.  If the parent album is missing, the orphan will be attached to the Gallery Root, and it can be moved to a new location from there.
fr: Les orphelins seront ré-attachés à leurs albums parents, si possible. Si son album parent manque, un orphelin sera attaché à la racine de la galerie, d'où il pourra être envoyé vers un nouvel emplacement.

en: Orphaned Albums:
fr: Albums orphelins:

en: Orphaned Files:
fr: Fichiers orphelins:

en: Orphaned file
fr: Fichier orphelin

en: Other
fr: Autre

en: Other changes are made
fr: D'autres changements sont effectués

en: Other methods
fr: Autres méthodes

en: Owned by: %s
fr: Propriétaire: %s

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner:
fr: Propriétaire:

en: PNG transparent shadows falling to the right and below. Proper transparency, so should work against most backgrounds, except black.
fr: Ombres transparentes en PNG allant vers en bas à droite. Vraie transparence donc celà devrait fonctionner sur la plupart des fonds d'ecran, sauf noir.

en: Parent Album
fr: Sélectionner l'album parent

en: Parsing %s for images...
fr: Recherche d'images dans %s...

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password must be at least 3 characters
fr: Le mot de passe doit contenir au moins 3 caractères.

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Passwords do not match!
fr: Les mots de passe ne correspondent pas !

en: Performing Operation..
fr: options d'administration

en: Photo
fr: la photo

en: Photo Caption
fr: Description de la photo

en: Photo Capture Date
fr: Date de prise de vue

en: Photo Properties
fr: Propriétés de la photo

en: Photo Upload
fr: Envoi de photos

en: Photo auto-rotated/transformed
fr: Photo auto-pivotée/transformée

en: Photo properties
fr: Propriétés de la photo

en: Photos containing %s in caption, comment or name.
fr: Photos qui contiennent %s dans le titre, les commentaires ou le nom

en: Picture
fr: Image

en: Picture is loading...
fr: Chargement de l'image...

en: Pinwheel
fr: Moulin

en: Pixelate
fr: Pixelisation

en: Please %s.
fr: Veuillez %s.

en: Please Enter Username and Password
fr: Merci d'entrer un Nom d'Utilisateur et un Mot de Passe

en: Please Note: Even if the thumbnail image is properly displayed above, the actual full-sized image has been verified to be missing.
fr: Note: même si la miniature est correctement affichée ci-dessus, le fichier original (grande taille) est manquant

en: Please Wait...
fr: Patientez ...

en: Please check the permission of these files and the folder above. chmod them, or ask your admin to do this.
fr: Veuillez vérifier les droits d'accès des fichiers et dossiers ci-dessus, faites un chmod dessus ou demandez à votre administrateur de le faire.

en: Please enter username and password.
fr: Merci d'entrer un Nom d'Utilisateur et un Mot de Passe

en: Please fill all fields next click >Send<.
fr: Veuillez renseigner tous les champs, cliquez ensuite sur >Envoyer<.

en: Please fill this fields:
fr: Veuillez renseigner ces champs&nbsp;:

en: Please move it/them out of the albums directory.
fr: Merci de le(s) déplacer en dehors du répertoire des albums.

en: Please select a user
fr: Merci de sélectionner un utilisateur

en: Please select a watermark.
fr: Merci de sélectionner un filigrane.

en: Please select an alignment.
fr: Merci de sélectionner un alignement.

en: Please select the album where you want to copy the photo(s) to.
fr: Choisissez l'album où vous voulez copier la/les photo(s).

en: Polaroids
fr: Polaroides

en: Poll Properties
fr: Propriétés du sondage

en: Poll Results
fr: Résultats du sondage

en: Position of the add vote and add comment links
fr: Position des liens &quot;ajouter un commentaire&quot; et &quot;voter&quot;

en: Poststamp preview
fr: Aperçu du poststamp

en: Press the 'Back' button and try again!
fr: Appuyez sur le bouton 'Retour' et réessayez!

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview Size
fr: Taille précédente

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Previous Photo
fr: Photo précédente

en: Print photo with...
fr: Imprimer des photos avec...

en: Problem adding %s:
fr: Problème durant l'ajout de %s:

en: Problem with email to %s
fr: Problème lors de l'envoi d'un courriel à %s.

en: Problem with input of field '%s'. %s
fr: Problème lors de l'entrée du champ '%s'. %s

en: Processing %s as a local directory.
fr: Traitement de %s comme un répertoire local.

en: Processing and Saving Photos
fr: Transformation et enregistrement des photos

en: Processing element %d...
fr: Traitement de l'image %d...

en: Processing image %d...
fr: Traitement de l'image %d...

en: Processing status...
fr: Statut du traitement...

en: Progress
fr: Progression

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
fr: Publiez vos photos et films dans %s.

en: Publishing with Windows XP
fr: Publication avec Windows XP

en: RANDOM!
fr: AU HASARD!

en: Rain
fr: Pluie

en: Randomly
fr: Au hasard

en: Rank
fr: Classement

en: Read cache lock failed.
fr: Problème de lecture du cache (verrouillage impossible).

en: Read cache num photos lock failed.
fr: Problème de lecture du cache (verrouillage impossible).

en: Reading info for photo index = %d , id = %d
fr: Lecture des informations pour la photo d'index %d , id = %d

en: Rearrange Album: %s
fr: Réarranger l'album %s

en: Rebuilding %d thumbnails...
fr: Reconstruction de %d miniatures...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
fr: Reconstruction d'une miniature...

en: Rebuilding Thumbnails
fr: Reconstruction des miniatures

en: Recipient's info
fr: Données du destinataire

en: Recursing album: %s
fr: Récursion de l'album: %s

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload EXIF Data From File
fr: Recharger les Données EXIF depuis le fichier

en: Remaking the Thumbnail...
fr: Reconstruction de la miniature...

en: Remove Votes
fr: Effacer les votes

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename Album
fr: Renommer l'album

en: Rename this album
fr: Renommez cet album

en: Renaming album from %s to %s...
fr: Renomme l'album %s en %s...

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Reorder Album
fr: Réordonner l'album

en: Reorder Photo
fr: Réordonner la photo

en: Reorder it!
fr: Réordonner !

en: Reorder this album within the album:
fr: Réordonner cet album à l'intérieur de l'album :

en: Reorder this photo within the album:
fr: Réordonner cette photo à l'intérieur de l'album :

en: Requested index [%d] out of bounds [%d]
fr: Index demandé [%d] hors limites [%d]

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Reset Counter
fr: Mettre le compteur à zéro

en: Reset Voting
fr: Mettre le compteur des votes à zéro

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resize Photo
fr: Redimensionner la photo

en: Resized
fr: Redimensionnée

en: Resizing %s
fr: Redimensionne %s

en: Resizing 1 photo...
fr: Redimensionnement d'une photo...

en: Resizing photos
fr: Redimensionnement des photos

en: Resizing/compressing original image
fr: Redimensionnement/compression de l'image originale

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your gallery run more efficiently in the future.
fr: Soyez assuré que, bien que le processus mette un certain temps maintenant, il rendra votre galerie d'autant plus efficace dans le futur.

en: Results Breakdown
fr: Répartition des résultats

en: Results:
fr: Résultats:

en: Retry
fr: Réessayer

en: Return to  %s
fr: Revenir à %s

en: Return to Add Photos
fr: Retour à l'ajout de photos

en: Reverses sort order - see above
fr: Ordre de tri inverse - voyez plus haut

en: Right
fr: À&nbsp;droite

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
fr: Faites un clic droit sur ce fichier, un menu devrait apparaître.

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Rotate/Flip
fr: Pivoter/Renverser

en: Rotate/Flip Photo
fr: Pivoter/Renverser la Photo

en: Rotating/Flipping photo.
fr: Pivotage/Renversement de la Photo.

en: SUCCEEDED
fr: REUSSITE

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save and Edit Next %d
fr: Enregistrer et modifier les %d suivantes

en: Save and Edit Previous %d
fr: Enregistrer et modifier les %d précédentes

en: Save and Exit
fr: Enregistrer et quitter

en: Save this file on your PC and rename it %s.
fr: Sauvez ce fichier sur votre PC et renommez-le en %s.

en: Scanned %d albums, %d photos, %d comments in %2.2f seconds
fr: Scanné %d albums, %d photos, %d commentaires en %2.2f secondes

en: Search
fr: Recherche

en: Search the Gallery's Album and Photo titles, descriptions and comments.
fr: Recherche dans les titres, descriptions et commentaires des albums et photos de la galerie

en: Seconds
fr: Secondes

en: Security violation
fr: Violation de sécurité

en: See a couple of other Methods for adding pictures to your Gallery on Gallerys Website.
fr: Voir quelques autres méthodes pour ajouter des images à votre galerie, sur un site <i>Gallery</i>

en: See full poll results
fr: Voir l'ensemble des résultats du sondage

en: Select Parent Album
fr: Sélectionner l'album parent

en: Select the <b>Merge</b> option (this should be at the top of the menu).
fr: Sélectionner l'option <b>Fusionner</b> (qui devrait être la première du menu)

en: Select the Album to which to Publish
fr: Sélectionnez l'album dans lequel publier

en: Select the image(s) or a folder and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
fr: Sélectionnez une image ou un répertoire. Il devrait y avoir un lien sur le panel de gauche appelé  &quot;Publier sur Internet...&quot;

en: Select the items you want to upload. To select multiple hold 'ctrl' (PC) or 'Command' (Mac)
fr: Selectionnez l'élément que vous souhaitez envoyer. Pour selectionner plusieurs fichiers, appuyer sur la touche 'Ctrl' (PC) ou 'Pomme' (Mac)

en: Select the new location of album: %s
fr: Choisissez le nouvel emplacement de l'album %s

en: Select the new location:
fr: Choisissez le nouvel emplacement:

en: Select your sorting criteria for this album below
fr: Choisissez le critère de tri pour l'album ci dessous

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Send Photo as eCard
fr: Envoyer la photo par e-carte

en: Send eCard
fr: Envoyer une e-carte

en: Send email to %s
fr: Envoyer un courriel à %s

en: Send me my password
fr: M'expédier mon mot de passe

en: Send photo to...
fr: Envoyer des photos à...

en: Send this photo as eCard
fr: Envoyer cette photo avec une e-carte

en: Set as highlight
fr: Mettre en image-titre

en: Shadows
fr: Ombres

en: Show
fr: Montrer

en: Show album link
fr: Afficher le lien vers l'album

en: Show caption
fr: Afficher le titre

en: Show capture date
fr: Afficher la date de prise de vue

en: Show comments
fr: voir les commentaires

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Show images with comments - latest are shown first
fr: Afficher les images avec les commentaires. Les plus récents sont affichés en premier

en: Show number of views
fr: Afficher le nombre de clics

en: Show random images
fr: Afficher aléatoirement les images

en: Show results of voting to all visitors?
fr: Afficher le résultat du vote pour tous les visiteurs?

en: Show statistics
fr: Voir les statistiques

en: Show the add comment link
fr: Afficher le lien &quot;ajouter un commentaire&quot;.

en: Show the album owners
fr: Afficher le propriétaire de l'album

en: Show timing basic information
fr: Montrer les temps des opérations

en: Show upload date
fr: Afficher la date d'Envoi

en: Skipping %s (%s support not enabled)
fr: Ignore %s ( le support %s  n'est pas activé)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
fr: Ignore %s (format %s non pris en charge)

en: Skipping Album #%d
fr: Ignore l'Album n°%d

en: Slide
fr: Glissement

en: Slide Show
fr: Diaporama

en: Slide Show for Gallery :: %s
fr: Diaporama de Gallery :: %s

en: Slide Show for album
fr: Diaporama pour l'album

en: Slide Show for album :: %s
fr: Diaporama de l'album :: %s

en: Slide show is running...
fr: Le diaporama est lancé...

en: Snow
fr: Neige

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first
fr: Certains albums n'ont pas fait partie de la recherche parce qu'ils nécessitent d'abord une mise à jour vers la nouvelle version de %s

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first.
fr: Certains albums n'ont pas fait partie de la recherche parce qu'ils nécessitent d'abord une mise à jour vers la nouvelle version de %s.

en: Some input fields are not correctly filled out. Please fill out.
fr: Certains champs ne sont pas correctement renseignés. Veuillez vérifier.

en: Someone requested a new password for user %s from Gallery '%s' on %s. You can create a password by visiting the link below. If you didn't request a password, please ignore this mail.
fr: Quelqu'un a demandé un nouveau mot de passe pour l'utilisateur %s de la galerie '%s' sur %s. Vous pouvez créer un mot de passe en visitant le lien ci-dessous. Si vous n'avez pas demandé de mot de passe, merci d'ignorer ce courriel.

en: Sorry.  This album does not allow comments.
fr: Désolé, cet album n'accepte pas les commentaires.

en: Sort
fr: Trier

en: Sort Album
fr: Trier l'album

en: Sort by image capture date
fr: Classer par date de prise de vue

en: Sort by most viewed image first
fr: Classez par l'image la plus vue en premier.

en: Sort by the latest added image first
fr: Classer les images par ordre inverse d'envoi (la dernière envoyée sera affichée en premier)

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spiral Notebook
fr: Classeur à spirales

en: Stamp #%d
fr: Timbre n°%d

en: Start
fr: Commencer

en: Status: %s (expected %s)
fr: Etat: %s (attendu: %s)

en: Step 1
fr: Étape 1

en: Step 2
fr: Étape 2

en: Stretch
fr: Etirement

en: Subalbum
fr: Sous-album

en: Subject:
fr: Sujet&nbsp;:

en: Submit URL or directory
fr: Soumettre l'URL ou le répertoire

en: Target filesize
fr: Taille de fichier cible

en: The Webserver has not enough permission to delete the following files:
fr: Le serveur web n'a pas les droits d'accès suffisant pour effacer les fichiers suivants:

en: The album or photo that you were attempting to view either does not exist, or requires user privileges that you do not possess. %s
fr: L'album ou la photo que vous tentez de visualiser n'exite pas ou nécessite des privilèges utilisateurs que vous ne possédez pas. %s

en: The file does not exist ?!
fr: Le fichier n'existe pas ?!

en: The folder folder which contain your userinformation (%s) is not writable.
fr: Le répertoire qui contient vos données (%s) n'est pas accessible en écriture.

en: The following albums in your gallery were created with an older version of the software and are out of date.
fr: Les albums suivants dans votre galerie ont été créés avec une version plus ancienne de ce logiciel, et sont obsolètes.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %s.
fr: Les albums suivants doivent être mis à jour. Vous pouvez les traiter individuellement en cliquant sur le lien de mise à jour suivant l'album que vous voulez, ou bien simplement %s.

en: The following files are missing from the albums directory.  Information is still stored about the photo in the album data, but the file itself is no longer present for some reason.  These files will cause failures when attempting to migrate to Gallery 2.0. This can be fixed in one of two ways; the first is to simply delete the photo entry from the album.  The second is to manually re-add the file to the albums directory using the filename you see in the left side of the table.
fr: Les fichiers suivants ne sont pas présents dans le répertoire d'albums. La base de données contient toujours des infos à propos de ces fichiers, mais ils ont disparus pour une raison ou une autre. Ces fichiers manquants causeront un problème lors de la migration vers Gallery 2. Ce problème peut être résolu de deux façons&nbsp;: la première est de simplement enlever la photo de l'album, la seconde est de ré-installer manuellement le fichier manquant dans le bon répertoire, en utilisant le nom de fichier à gauche dans la table.

en: The last request for a password was less than %d minutes ago.  Please check for previous email, or wait before trying again.
fr: La dernière demande de mot de passe date de moins de %d minutes. Veuillez vérifier vos derniers courriels reçus, ou bien attendez avant d'essayer à nouveau.

en: The location can either be a URL or a local directory on the server.
fr: Cela peut être une URL ou bien un répertoire local sur le serveur.

en: The members file should be one user per line, and the fields should be space separated.
fr: Format du fichier des utilisateurs membres: un utilisateur par ligne, les espaces sont utilisés comme séparateur

en: The name cannot contain any of the following characters
fr: Le nom de cet album ne peut contenir les caractères suivants

en: The original %s album frame style.
fr: Le style d'album %s original

en: The recovery password is not the expected value, please try again
fr: Le mot de passe de récupération n'est pas celui attendu, merci de réessayer

en: The requested album with index %s is not valid
fr: L'album requis (index %s) n'est pas un album valide

en: The slide is showing full sized images, Click [normal size] to view resized images.
fr: Le diaporama affiche des images en pleine taille, cliquez [taille normale] pour voir les images redimensionnées.

en: The slide is showing normal sized images, Click [full size] to view full sized images.
fr: Le diaporama affiche des images de taille normale, cliquez sur [taille maximale] pour voir les images en pleine taille.

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
fr: Le diaporama est arrêté, cliquez sur [jouer] pour continuer.

en: The strings !!USERNAME!!, !!FULLNAME!! and !!PASSWORD!! will be substituted in the email with the values from the membership file.  An individual email will be sent to each member with a valid email address in the members file (if &quot;send emails&quot; checkbox is ticked).
fr: Les chaînes de caractères !!USERNAME!!, !!FULLNAME!! et !!PASSWORD!! seront substituées dans le courriel par les valeurs du fichier de comptes de membres. Un courriel individuel sera envoyé à chaque membre possédant une adresse électronique valide dans le fichier de membres (si la case &quot;envoyer les messages&quot; est cochée).

en: The user database in your gallery was created with an older version of the software and is out of date.
fr: La base de données des utilisateurs de votre galerie a été créée avec une version plus ancienne du logiciel et est obsolète.

en: Then start the %sConfiguration Wizard%s.
fr: Puis utilisez %sl'assistant de configuration%s

en: There are no invalid albums present in this Gallery.
fr: Il n'y a pas d'album invalide dans cette galerie.

en: There are no missing files in this Gallery.
fr: Il n'y a pas de fichier manquant dans cette galerie

en: There are no orphaned elements in this Gallery.
fr: Il n'y a pas de fichier orphelin dans cette galerie

en: There are no users!  Create one.
fr: Aucun utilisateur! Veuillez en créer un.

en: There is already an album with that name!
fr: Il existe déjà un album avec ce nom !

en: There is no valid email for this account.  Please contact %s administrators for a new password
fr: Aucune adresse électronique valide pour ce compte. Merci de contacter les administrateurs de %s pour un nouveau mot de passe

en: There was a problem upgrading users.  Please check messages above, and try again
fr: Un problème est survenu lors de la mise à jour des utilisateurs. Merci de vérifier les messages précédents, et de réessayer.

en: This Gallery does not support self-registration by visitors.
fr: Cette Galerie ne permet pas l'auto-enregistrement des visiteurs.

en: This album contains 1 item. | This album contains %d items.
fr[0]: Cet album contient 1 élément.
fr[1]: Cet album contient %d éléments.

en: This album has been viewed %s since %s.
fr: Cet album a été vu %s depuis le %s.

en: This album has no photos to show in a slide show.
fr: Cet album ne contient aucune photo pour faire un diaporama.

en: This album is empty.
fr: Cet album est vide.

en: This is not a problem!
fr: Ce n'est pas un problème!

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
fr: Cette page disparaîtra automatiquement quand l'envoi sera terminé. Veuillez patienter S.V.P. !

en: This user cannot add photos in %s.
fr: Cet utilisateur ne peut ajouter de photos dans %s.

en: This will resize your intermediate photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
fr: Ceci va redimensionner vos photos pour que le côté le plus long de la photo soit égal à la taille cible ci-dessous, et que la taille du fichier soit proche de celle désirée.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
fr: Ces caractères seront ignorés dans le nom du nouvel album.

en: Thumb size in pixels
fr: Taille des miniatures, en pixels.

en: Time now = %s ; Cache time = %s
fr: Heure = %s ; Heure du cache = %s

en: Tip:
fr: Astuce :

en: Title
fr: Titre

en: To copy just one photo, make First and Last the same.
fr: Pour copier une seule photo, choisissez le même numéro pour la première et la dernière photo.

en: To move just one photo, make First and Last the same.
fr: Pour déplacer une seule photo, choisissez le même numéro pour la première et la dernière photo

en: To select multiple users (only recognized for deletion), hold down the Control (PC) or Command (Mac) key while clicking.
fr: Pour sélectionner de multiples utilisateurs (marche uniquement pour la suppression), maintenez la touche Control (PC) ou Command (Mac) tout en cliquant.

en: To vote for an image, click on %s.
fr: Pour voter pour une image, cliquez sur %s.

en: Top
fr: En&nbsp;haut

en: Total: %s ; Start: %s ; Last Page: %s
fr: Total&nbsp;: %s ; Début: %s ; Dernière Page: %s

en: Type of poll for this album
fr: Type de sondage pour cet album

en: Unable to create dir
fr: Impossible de créer le répertoire

en: Unable to determine image dimensions!
fr: Impossible de déterminer les dimensions de l'image!

en: Unable to find %s locally - trying %s.
fr: Je ne peux pas identifier %s localement. J'essaie %s.

en: Unable to make thumbnail
fr: Impossible de créer la miniature

en: Undo
fr: Annuler

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Blacklist
fr: Mettre à jour la liste noire

en: Upgrade Albums
fr: Mettre à jour les albums

en: Upgrade all albums.
fr: mettre à jour tous les albums

en: Upgrade now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Upgrading Users
fr: Mise à jour des utilisateurs

en: Upgrading album properties...
fr: Mise à jour des propriétés de l'album...

en: Upgrading item %d of %d . . .
fr: Mise à jour de l'élément %d sur %d . . .

en: Upload Date:
fr: Date d'envoi:

en: Upload Now
fr: Envoyer maintenant

en: Upload Photos to
fr: Envoyer les photos vers

en: Upload any images found at this location.
fr: Envoyer toute image trouvée à cette adresse.

en: Upload failed: %s.
fr: L'envoi a échoué: %s.

en: Upload went fine, but the file is not readable, please make sure %s is accessable for your webserver. (Also check openbasedir restrictions.)
fr: Le chargement à fonctionné, mais le fichier n'est pas lisible. Veuillez vos assurer que %s est accessible depuis votre serveur web. Vérifiez aussi les réstrictions 'openbasedir').

en: Uploading Photos
fr: Téléchargement des photos

en: Upper&nbsp;Left
fr: En&nbsp;haut&nbsp;à&nbsp;gauche

en: Upper&nbsp;Right
fr: En&nbsp;haut&nbsp;à&nbsp;droite

en: Use Grid Layout
fr: Utiliser une disposition en matrice

en: Use filenames as captions
fr: Utiliser les noms de fichiers en tant que descriptions

en: Use the Gallery Remote Applet to upload pictures. It will take a short while to download.
fr: Utilisez l'applette Gallery Remote pour envoyer des images. Cela prendra un court instant à télécharger.

en: Use the Gallery Remote Mini Applet to upload pictures. It will take a short while to download.
fr: Utilisez la mini-applette de Gallery Remote pour envoyer des images. Cela prendra un court instant à télécharger.

en: Use the config wizard to reconfigure or tweak your Gallery
fr: Utilisez l'assistant de configuration pour reconfigurer ou personnaliser votre installation de Gallery.

en: Useful blacklists:
fr: Listes noires utiles:

en: User %s created
fr: Utilisateur %s créé

en: User can create albums
fr: L'utilisateur peut créer des albums

en: User cannot add to album
fr: L'utilisateur ne peut ajouter d'éléments aux albums

en: User cannot create ROOT level album.
fr: L'utilisateur ne peut pas créer d'album au niveau de la RACINE.

en: User cannot create nested album in %s.
fr: L'utilisateur ne peut pas créer de sous-album dans %s.

en: User information succesfully updated.
fr: Informations de l'utilisateur mises à jour avec succès.

en: User information was not succesfully updated !!
fr: Problème de mise à jour des informations de l'utilisateur&nbsp;!

en: User is an admin
fr: L'utilisateur est un administrateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username and Password are not correct.
fr: Le nom d'utilisateur et le mot de passe sont incorrects.

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Users can have special permissions in each album.
fr: Les utilisateurs peuvent avoir des permissions spécifiques à chaque album.

en: Users cannot be recreated.
fr: Les utilisateurs ne peuvent être re-créés.

en: Users upgraded successfully.
fr: Utilisateurs mis à jour avec succès.

en: Users who can add comments.
fr: Utilisateurs pouvant ajouter des commentaires.

en: Users who can add photos.
fr: Utilisateurs pouvant ajouter des photos.

en: Users who can change album text.
fr: Utilisateurs pouvant changer le texte de cet album.

en: Users who can create sub albums.
fr: Utilisateurs pouvant créer des sous-albums.

en: Users who can delete photos.
fr: Utilisateurs pouvant supprimer des photos.

en: Users who can modify photos.
fr: Utilisateurs pouvant modifier les photos.

en: Users who can view comments.
fr: Utilisateurs pouvant voir les commentaires.

en: Users who can view full (original) images.
fr: Utilisateurs pouvant voir les images à la taille maximale (taille originale).

en: Using cache
fr: Le cache est utilisé

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
fr: En utilisant <i>l'outil de publication internet</i> de Windows XP

en: Validate Albums
fr: Valider l'album

en: Version out of date.
fr: Version dépassée.

en: View Comments
fr: Voir les commentaires

en: View Images:
fr: Voir les images:

en: View some statistics about your Gallery. Such as most viewed pictures, or best rated photos etc.
fr: Voir quelques statistiques à propos de votre galerie, telles que les images les plus vues, les mieux notées, etc.

en: View/Edit blacklist
fr: Voir/editer la liste noire

en: Viewed:
fr: Vu:

en: Viewed: %s
fr: Vu: %s

en: Vote hint
fr: Conseil de vote

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of %s.
fr: ATTENTION : Certains albums doivent être mis à jour pour la version actuelle de %s.

en: Warning:  This operation can't be undone.
fr: Attention: Cette opération ne peut être annulée.

en: Warning: you have changed voters from %s to %s.  It is advisable to reset the poll to remove all previous votes.
fr: Attention : vous avez changé les votants de %s à %s. Il est conseillé de réinitialiser le sondage pour effacer les votes précédents.

en: Warning: you have changed voters from %s to %s. It is advisable to reset the poll to remove all previous votes.
fr: Attention : vous avez changé les votants de %s à %s. Il est conseillé de réinitialiser le sondage pour effacer les votes précédents.

en: Watermark
fr: Filigrane numérique

en: Watermark Album
fr: Créer des filigranes dans l'album

en: Watermark subalbums
fr: Créer des filigranes dans les sous-albums

en: Watermarking Image
fr: Création d'un filigrane numérique dans l'image

en: Watermarking album.
fr: Création des filigranes dans l'album.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
fr: Nous pouvons les mettre à jour. Cela mettra un temps non négligeable pour de gros albums, mais vous serez tenu informé au fur et à mesure du processus.

en: We will upgrade it.  This may take some time.
fr: Nous allons la mettre à jour. Cela peut prendre un certain temps.

en: Welcome, %s
fr: Bienvenue, %s

en: What do you want to name this album?
fr: Quel nom voulez vous donner à cet album?

en: What is the target size for all the intermediate photos in this album?
fr: Quelle est la taille désirée pour les versions intermédiaires des photos de cet album ?

en: What is the target size for the intermediate version of this photo?
fr: Quelle est la taille désirée pour la version intermédiaire de cette photo ?

en: Who can vote
fr: Qui peut voter

en: Windows XP Publishing Agent
fr: Agent de publication Windows XP

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
fr: Windows XP dispose d'une fonctionnalité permettant de publier du contenu depuis votre bureau vers un service web.  %s <b>a un support expérimental</b> de cette fonctionnalité.

en: Wood Frame
fr: Cadres bois

en: Year
fr: Année

en: Year must be between 1969 and 2070
fr: L'année doit être entre 1969 et 2070

en: Yes
fr: oui

en: You MUST click on %s for your vote to be recorded.
fr: Vous DEVEZ cliquer sur %s pour que votre vote soit enregistré.

en: You are not allowed to change your username.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer votre nom d'utilisateur.

en: You are not allowed to perform this action!
fr: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette opération&nbsp;!

en: You can change any information about the user using this form.
fr: Ici vous pouvez changer toutes les données de l'utilisateur.

en: You can change your choices if you wish.
fr: Vous pouvez modifier vos choix si vous le souhaitez.

en: You can change your user information here.
fr: Ici, vous pouvez changer vos coordonnées.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
fr: Votre nom d'utilisateur peut comporter n'importe quelle combinaison de chiffres et de lettres.

en: You can create, modify and delete users here.
fr: Vous pouvez créer, modifier et supprimer des utilisateurs ici.

en: You can just cut and paste these blacklists into the text box, or add new entries of your own.
fr: Vous pouvez simplement copier/coller ces listes noires dans le champ text, ou bien rajouter vos propres entrées.

en: You can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
fr: Vous pouvez utiliser un des moyens suivants pour glisser/déplacer les photos depuis votre bureau

en: You can't delete your own account!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre compte !

en: You can't move photos into the album they already exist in.
fr: Vous ne pouvez pas déplacer les photos dans leur propre album.

en: You do not have the required permissions to write to %s!
fr: Vous n'avez pas les permissions requises pour écrire à %s !

en: You have a total of %s and can change them if you wish.
fr: Vous avez un total de %s et pouvez les changer si vous le souhaitez.

en: You have an e-card as attachment. Click to see.
fr: Vous avez une e-carte en attachement. Cliquez pour la voir.

en: You have entered more than %d characters
fr: Vous avez entré plus de %d caractères

en: You have no graphics package configured for use!
fr: Aucun package graphique n'est configuré!

en: You have no votes recorded for this poll.
fr: Vous n'avez pas de vote enregistré pour ce sondage.

en: You must enter the new password twice.
fr: Vous devez saisir votre nouveau mot de passe deux fois.

en: You must provide your new password.
fr: Vous devez fournir votre nouveau mot de passe.

en: You must provide your old password to change it.
fr: Vous devez taper votre ancien mot de passe avant de le changer.

en: You must specify a name.
fr: Vous devez indiquer un nom.

en: You must specify a valid email address.
fr: Vous devez indiquer une adresse électronique valide.

en: Your Album will be moved to the position you choose below.
fr: Votre album sera déplacé vers la position que vous choisissez ci-dessous.

en: Your Comment contains forbidden words. It will not be added.
fr: Votre commentaire contient des mots interdits, il ne sera pas pris en compte.

en: Your E-C@rd with the picture below has been sent to %s &lt;%s&gt;.
fr: Votre e-carte avec la photo ci-dessous a été envoyée à %s &lt;%s&gt;.

en: Your Gallery settings were configured with an older version of Gallery, and are out of date. Please re-run the Configuration Wizard!
fr: La configuration de votre galerie a été enregistrée avec une vieille version, et doit être mise à jour. Veuiller utiliser l'assistant de configuration&nbsp;!

en: Your Message:
fr: Votre Message&nbsp;:

en: Your Userfile is not writeable
fr: Le fichier n'est pas accessible en écriture

en: Your account information is contained within the email.
fr: Les informations sur votre compte sont reprises dans le courriel.

en: Your account information will be sent to the email address you provide.
fr: Les informations de votre compte seront envoyées à l'adresse électronique que vous fournissez.

en: Your blacklist is empty.  You must add new entries to your blacklist for it to be useful.
fr: Votre liste noire est vide. Vous devez ajouter des entrées pour qu'elle soit utile.

en: Your browser doesn't support applets; you should use one of the other slideshow methods.
fr: Votre navigateur ne permet pas l'utilisation des applettes, vous devriez utiliser une des autres méthodes de diaporama.

en: Your browser doesn't support applets; you should use one of the other upload methods.
fr: Votre navigateur ne permet pas l'utilisation des applettes, vous devriez utiliser une des autres méthodes d'envoi.

en: Your comment is too long, the admin set maximum length to %d chars
fr: Votre commentaire est trop long, l'administrateur a fixé la longueur maximum à %d caractères

en: Your current choices are
fr: Vos choix actuels sont

en: Your data will not be harmed in any way by this process.
fr: Vos données ne seront en aucun cas alterées pendant ce processus.

en: Your image is a gif. Watermarking on animated gifs is currently not supported and will 'deface & unanimate' your picture.
fr: Cette image est au format GIF. Faire un filigrane sur une image GIF animée n'est pas supporté, cela changera l'apparence de l'image et arrêtera l'animation

en: Your info
fr: Vos données

en: add comment
fr: ajouter un commentaire

en: add vote
fr: Ajouter un vote

en: admin page
fr: Page d'administration

en: back to album
fr: retour à l'album

en: cancel
fr: Annuler

en: configuration wizard
fr: assistant de configuration

en: delete album
fr: supprimer l'album

en: delete comment
fr: supprimer le commentaire

en: delete directory
fr: Effacer le répertoire

en: delete photo
fr: supprimer la photo

en: done
fr: terminé

en: edit captions
fr: modifier les descriptions

en: find comment spam
fr: voir les commentaires identifiés comme spam

en: find orphans
fr: chercher les orphelins

en: forward direction
fr: en avant

en: full
fr: dimensions maximales

en: full size
fr: taille maximale

en: hidden
fr: caché

en: highlight
fr: Image-titre

en: items
fr: éléments

en: latest added
fr: Dernières images ajoutées

en: latest comments
fr: Derniers commentaires

en: latest shots
fr: Dernière photos

en: login
fr: connexion

en: logout
fr: déconnexion

en: manage users
fr: gestion des utilisateurs

en: missing hash parameter
fr: paramètre de clé manquant

en: most viewed
fr: Les plus vues

en: move album
fr: déplacer l'album

en: msg should be an array!
fr: msg devrait être un tableau !

en: navigate UP
fr: remonter

en: new album
fr: nouvel album

en: no album / index specified
fr: aucun album ou index choisi

en: no album specified
fr: Aucun album spécifié.

en: no albums
fr: aucun album

en: no images
fr: aucune image

en: no pages
fr: aucune  page

en: none
fr: aucun

en: normal size
fr: taille normale

en: of
fr: de

en: one page | %d pages
fr[0]: une page
fr[1]: %d pages

en: or
fr:  ou

en: photo properties
fr: propriétés de la photo

en: play
fr: jouer

en: preferences
fr: préférences

en: process this photo with %s
fr: développer cette photo avec %s

en: properties
fr: propriétés

en: random images
fr: Image aléatoire

en: register
fr: s'enregistrer

en: rename album
fr: renommer l'album

en: reorder album
fr: réordonner l'album

en: reset counter
fr: mettre le compteur à zéro

en: return to admin page
fr: Retour vers la page d'administration

en: return to album
fr: Retour vers l'album

en: return to gallery
fr: retourner à la galerie

en: reverse direction
fr: en arrière

en: save
fr: Enregistrer

en: skipped
fr: ignoré

en: slideshow
fr: diaporama

en: spaces
fr: des espaces

en: statistics
fr: Statistiques

en: stop
fr: arrêter

en: untitled field
fr: champ sans titre

en: upgrade
fr: mise à jour

en: upgrade all albums
fr: mettre à jour tous les albums

en: upgrade them all at once
fr: les mettre tous à jour en une fois

en: upgrade those albums
fr: mettre à jour ces albums

en: url:
fr: URL:

en: validate albums
fr: Valider l'album

en: view comments for this nested album
fr: voir les commentaires de ce sous-album

en: view&nbsp;comments
fr: voir&nbsp;les&nbsp;commentaires

en: watermark&nbsp;album
fr: créer&nbsp;des&nbsp;filigranes&nbsp;de&nbsp;l'album

en: you can't un-admin yourself
fr: Vous n'avez pas le droit de supprimer les droits d'administrateur de votre compte.
